czwartek, 17 marca 2011

Refleksoterapia a Płodność: Część 1

Refleksoterapia stopy (nerki)Refleksoterapia, zwana też akupresurą, to sięgająca tysiące lat przed naszą erą chińska metoda leczenia i wzmacniania organizmu. Opiera się ona na teorii, że punkty znajdujące się na stopach, dłoniach, głowie i uszach połączone są energetycznie z organami i gruczołami ciała, a ich rozmieszczenie odpowiada rozmieszczeniu organów i gruczołów ciele. Stanowią one więc swoistą mapę naszego organizmu. Refleksoterapia polega na uciskaniu tych punktów, aby stymulować poprawne działanie systemów wewnętrznych. W tym poście opiszemy jak masować wybrane punkty ciała, które odpowiadają poszczególnym elementom systemu rozrodczego kobiety. Możesz z łatwością masować je sama lub poprosić o to męża czy kogoś bliskiego.


Każdy z opisanych poniżej punktów należy uciskać rytmicznie (uciskając i cofając ucisk) przez około 1 minuty. Ucisk powinien być w miarę zdecydowany ale nie może sprawiać bólu ani pozostawiać siniaków na ciele. Przeprowadzaj masaż dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Punkty są rozmieszczone symetrycznie na obu kończynach, tak więc, jeżeli dany rysunek poniżej przedstawia punkt na kończynie lewej, należy też masować analogiczny punkt na kończynie prawej.


Pamiętajmy, że tak, jak w przypadku wszelkich naturalnych terapii zdrowotnych, na efekty masażu refleksoterapeutycznego trzeba nieco poczekać, choć zdarzają się przypadki pacjentów akupresury odnotowujących korzystne zmiany zdrowotne w przeciągu paru tygodni. Najważniejsza dla powodzenia tej terapii jest systematyczność. Z drugiej zaś strony, należy mieć na uwadze umiar i nie stosować refleksoterapii częściej, niż zalecamy (patrz powyżej), gdyż nadmierne uciskanie niektórych punktów może doprowadzić do hiperstymulacji organów wewnętrznych.


Organy bezpośrednio odpowiedzialne za funkcje rozrodcze
Zestaw punktów opisany w tym poście koresponduje bezpośrednio z Twoimi organami rozrodczymi. Punkty te, znajdujące się na dłoniach i stopach, odpowiadają jajnikom, macicy, jajowodom, a także przysadce i tarczycy. Przysadka odpowiedzialna jest za produkcję hormonu luteinizującego niezbędnego do zdrowej owulacji, zaś hormon tarczycy wpływa na metabolizm i rozwój tkanek. Nadaktywna lub niedoaktywna tarczyca często owocuje niepłodnością lub poronieniami.

Jajniki
Punkt ten znajduje się na zewnętrznej stronie kostki (noga, Rys. 1) i na zewnętrznej stronie nadgarstka (dłoń, Rys. 2). Refleks ten warto masować szczególnie w fazie folikularnej cyklu, aby wspomóc jajniki w produkcji pęcherzyków Graafa.
Refleks jajników stopa
Rys. 1
Refleks jajników dłoń
Rys. 2


Macica
Punkt ten znajduje się na wewnętrznej stronie kostki nogi (Rys. 3) i na wewnętrznej stronie nadgarstka (Rys. 4).                                                     
Refleks macicy stopa 
Rys. 3
Refleks macicy dłoń
Rys. 4


Jajowody
Refleks ten ma kształt linii biegnącej po wierzchu stopy, na wysokości kostki i łączącej punkt jajników po zewnętrznej stronie stopy z punktem macicy po wewnętrznej stronie stopy (Rys. 5, 6, 7). Analogicznie, na dłoniach przebiega on po grzbiecie dłoni na wysokości nadgarstka i łączy punkt jajników z punktem macicy po obu stronach nadgarstka (Rys. 8). Należy masować go "spacerując" opuszkiem palca (najlepiej palca wskazującego lub kciuka) wzdłuż linii refleksu. 
Rys. 5
Rys. 6


Rys. 7
Rys. 8




Przysadka mózgowa
Punkt ten znajduje się na opuszku dużego palca u nogi, mniej więcej w połowie jego długości i jest nieznacznie przesunięty od centrum palca w stronę pozostałych palców (Rys. 9). Na dłoni znajduje się on w połowie długości opuszka kciuka i jest nieznacznie przesunięty na zewnątrz kciuka (Rys. 10).
Rys. 9
Rys. 10


Tarczyca
Refleks tarczycy jest dosyć rozległy. Na podeszwie stopy (Rys. 11) zaczyna się on szerokim obszarem u podstawy dużego palca, następnie zwęża się nieco biegnąc u podstawy drugiego i trzeciego palca. Na wierzchu stopy (Rys. 12) jest to w miarę równomierny pas biegnący od nasady dużego palca do nasady środkowego palca. Oba refleksy można masować jednocześnie, uciskając refleks na podeszwie kciukami, a refleks na grzbiecie stopy palcami wskazującymi. Na dłoniach (Rys. 13) refleks tarczycy tworzy swego rodzaju "pierścionek" tuż pod najwyższym stawem kciuka, rozszerzając się tam, gdzie znajduje się "oczko" pierścionka. Następnie przebiega on, podobnie, jak na stopie, na wierzchniej i spodniej stronie dłoni, u nasady palca wskazującego i środkowego. Refleks na dłoni możemy masować uciskając palce kciukiem i palcem wskazującym drugiej ręki.
Rys. 11
Rys. 12
Rys. 13
Dodaj do: wykop.plWrzuć w Gwar Dodaj do Spis.pl Dodaj do Polec.pl

2 komentarze:

reflekssologia pisze...

Ciekawa strona, wiele potrzebnych informacji, nie tylko dla osób, które mają kłopoty z niepłodnością.
Jako refleksolog - potwierdzam, że niekonwencjonalne podejście, nawet jako uzupełnienie leczenia, czasami pozytywnie zadziwia nawet mnie:))
Serdeczności
Elżbieta

Anonimowy pisze...

Czy trzeba masować dany refleks na obu stopach i dłoniach, czy wystarczy tylko na jeden, np. na jednej stopie?

Małgorzata