środa, 2 marca 2011

Jak Rozpoznać Dni Płodne: Obserwacja Śluzu Szyjkowego

Organizm każdej kobiety ma swój własny rytm i jego płodność również objawia się w indywidualny sposób. Istnieje jednak kilka objawów, które po nałożeniu na siebie, pozwolą nam zorientować się z wyprzedzeniem kiedy nastąpi owulacja. Są to: śluz szyjkowy, pozycja i konsystencja szyjki macicy, temperatura ciała, oraz testy owulacyjne. Przeprowadzając te obserwacje regularnie w szybkim czasie poznasz rytm swojego cyklu i będziesz umiała z łatwością przewidzieć owulację. W tym poście omówimy jak obserwować śluz szyjkowy.

Śluz Szyjkowy

Śluz szyjkowy, jak sama nazwa wskazuje, jest wytwarzany przez szyjkę macicy w dniach poprzedzających owulację. Proces ten spowodowany jest podwyższoną produkcją estrogenu. Śluz wypływa z szyjki macicy do pochwy, gdzie można go łatwo zaobserwować. Ilość, konsystencja, a nawet barwa śluzu szyjkowego ulega zmianom przez cały czas trwania cyklu. Obserwacja i zapisywanie tych zmian pozwoli Ci lepiej dopasować czas współżycia tak, aby zmaksymalizować szansę na poczęcie.
Według typowego schematu, śluz tuż po miesiączce jest suchy, potem kleisty, potem kremowy, następnie mokry i wodnisty, aż wreszcie, tuż przed owulacją, staje się on bardziej przezroczysty, rozciągliwy, i bardziej obfity. Wygląda wtedy zupełnie jak białko jaja kurzego.
Unikaj sprawdzania śluzu bezpośrednio przed lub po stosunku, gdyż śluz wydzielany przy podnieceniu lub nasienie mogą zafałszować wynik. Jeżeli śluz jest w miarę obfity, możesz z łatwością obserwować go po oddaniu moczu. Po wytarciu się papierem toaletowym, weź kolejny kawałek i wytrzyj nim okolice pochwy. Następnie przyjrzyj się zawartości papieru. Możesz też zrobić to samo umytymi palcami ręki. Śluz może być także zauważalny na Twojej bieliźnie. Prowadząc tę obserwację, zwróć uwagę, na następujące objawy:
  • czy w pochwie panuje uczucie suchości czy wilgoci
  • czy na papierze toaletowym pozostał śluz
  • jaka jest konsystencja śluzu
  • jaki jest kolor śluzu
  • jak obfity jest śluz
  • jaki jest w dotyku
  • czy możesz rozciągnąć go pomiędzy palcem wskazującym, a kciukiem

Jeżeli masz kłopot ze znalezieniem śluzu, ćwiczenie mięśni kegla (zaciskanie i rozluźnianie mięśni, które kontrolują przepływ moczu) pomaga wypchnąć śluz szyjkowy do ujścia pochwy, gdzie łatwo go zaobserwować (unikaj ćwiczenia mięśni kegla tuż po stosunku, gdyż możesz w ten sposób wypchnąć spermę z pochwy, a tym samym zmniejszyć szansę na zapłodnienie). Ćwiczenia fizyczne, oraz wydalanie kału również pomagają wypchnąć śluz szyjkowy do ujścia pochwy, ułatwiając obserwację.
Jeśli te metody nie dają dobrych rezultatów, możesz sprawdzać śluz wewnątrz pochwy. Może to być szczególnie pomocne, jeśli masz obniżony poziom estrogenu (przy karmieniu piersią lub perimenopauzie), lub jeżeli śluz nie jest zbyt obfity. Ważne jest, aby wybrać jedną metodę sprawdzania i stosować ją konsekwentnie. Wtedy rezultaty będą najtrafniejsze.
W przypadku sprawdzania śluzu wewnątrz pochwy obserwujemy te same objawy. Inna jest jedynie metoda obserwacji. Oto ona:
  1. Dokładnie umyj ręce.
  2. Stań w lekkim rozkroku lub przykucnij.
  3. Delikatnie włóż dwa palce (wskazujący i środkowy) do pochwy, aż dotkną szyjki macicy.
  4. Każdy z palców powinien się znaleźć po jednej stronie szyjki.
  5. Delikatnie uciśnij szyjkę
  6. Zbierz śluz przemieszczając oba palce do otworu szyjki
  7. Wyjmij palce i delikatnie rozdziel je, obserwując zachowanie znajdującego się na nich śluzu zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi powyżej.


Obserwację śluzu szyjkowego warto jest połączyć z innymi rodzajami obserwacji opisanymi na naszym blogu, jak: pomiar temperatury bazowej, obserwacja szyjki macicy, testy owulacyjne, i inne oznaki płodności. Wszystkie obserwacje najlepiej zapisywać w specjalnie przeznaczonym do tego celu zeszycie lub pliku komputerowym. Po kilku cyklach poznasz swoje indywidualne objawy dni płodnych i nauczysz się z dużą dokładnością przewidywać owulację.
Dodaj do: wykop.plWrzuć w Gwar Dodaj do Spis.pl Dodaj do Polec.pl

Brak komentarzy: