czwartek, 3 marca 2011

Jak Rozpoznać Dni Płodne: Pomiar Temperatury Bazowej

Organizm każdej kobiety ma swój własny rytm i jego płodność również objawia się w indywidualny sposób. Istnieje jednak kilka objawów, które po nałożeniu na siebie, pozwolą nam zorientować się z wyprzedzeniem kiedy nastąpi owulacja. Są to: śluz szyjkowy, pozycja i konsystencja szyjki macicy, temperatura ciała, oraz testy owulacyjne. Przeprowadzając te obserwacje regularnie w szybkim czasie poznasz rytm swojego cyklu i będziesz umiała z łatwością przewidzieć owulację. W tym poście omówimy jak mierzyć temperaturę bazową.

Pomiar Temperatury Bazowej

Temperatura bazowa (TB), czyli temperatura Twojego ciała w stanie spoczynku jest jednym z najważniejszych wskaźników płodności, a jej zmiany są jedynym niezawodnym wskaźnikiem tego, że owulacja miała miejsce i kiedy nastąpiła. Wszystkie inne objawy pomogą Ci ustalić jedynie, że owulacja się zbliża. Prowadzenie wykresu temperatury bazowej pozwoli Ci również poznać długość Twojej fazy lutealnej, oraz może pomóc zdiagnozować niektóre nieprawidłowości cyklu. Łącząc systematyczne pomiary TB z obserwacją śluzu i szyjki macicy, uzyskasz bogate informacje o Twoim rytmie płodności.
Po owulacji, ciałko żółte (pozostałość po pęcherzyku, z którego w trakcie owulacji uwalnia się komórka jajowa) zaczyna wytwarzać progesteron. Hormon ten powoduje wzrost temperatury ciała, który można zaobserwować mierząc TB każdego ranka specjalnym termometrem, tuż po przebudzeniu, a następnie zapisać w przygotowanym na ten cel wykresie. Wykres taki możemy zrobić same na papierze, w programie Excel czy Word, lub skorzystać z dostępnych w internecie aplikacji do pomiarów BT.
  • Aby pomiary temperatury były dokładne, przestrzegaj następujących zasad:
  • Mierz temperaturę przed porannym wstaniem z łóżka, gdyż jakikolwiek większy ruch może podnieść twoją TB.
  • Używaj termometru elektronicznego, który poda temperaturę z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. To pozwoli Ci zaobserwować nawet najdrobniejsze wahania TB. Dodatkowo, termometr elektroniczny sygnalizuje dźwiękiem koniec pomiaru oraz przechowuje w pamięci kilka ostatnich wyników.Jeżeli używasz termometru rtęciowego, wstrząśnij go wieczorem przed zaśnięciem, aby zbić rtęć do poziomu neutralnego.
  • Mierz temperaturę o tej samej godzinie każdego ranka, np. 6 rano.
  • Pomiar powinien nastąpić nie wcześniej niż po trzech godzinach nieprzerwanego snu (pomiar po bezsennej nocy może być niedokładny).
  • Przechowuj termometr blisko łóżka, abyś nie musiała po niego wstawać.
  • Staraj się używać tego samego termometru przez cały cykl. Jeżeli zmienisz termometr, zaznacz to na wykresie. Przechowuj w zapasie dodatkowy (najlepiej identyczny) termometr, na wypadek zniszczenia tego, którego używasz.
  • Możesz mierzyć BT w ustach, w pochwie, lub pod pachą, lecz nie zmieniaj miejsca pomiaru w trakcie trwania cyklu, gdyż temperatura w różnych miejscach ciała może być różna.
  • Zapisuj wyniki pomiaru od razu (możesz przechowywać wykres przy łóżku) lub zaraz po wstaniu z łóżka, aby o nich nie zapomnieć w ciągu dnia.
  • Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz zachować którejś z tych zasad, nie przerywaj pomiarów. Zaznacz jedynie jakie odchylenie miało miejsce. To ułatwi interpretację Twojego wykresu.

Rys. 1. Przykładowy wykres temperatury bazowej
 Przykładowy wykres temperatury bazowej










Pomiar temperatury bazowej warto jest połączyć z innymi rodzajami obserwacji opisanymi na naszym blogu, jak: obserwacja śluzu szyjkowegoobserwacja szyjki macicytesty owulacyjne, i inne oznaki płodności. Wszystkie obserwacje najlepiej zapisywać w specjalnie przeznaczonym do tego celu zeszycie lub pliku komputerowym. Po kilku cyklach poznasz swoje indywidualne objawy dni płodnych i nauczysz się z dużą dokładnością przewidywać owulację.

Dodaj do: wykop.plWrzuć w Gwar Dodaj do Spis.pl Dodaj do Polec.pl

Brak komentarzy: